W dniu 30 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość miała na celu upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – przyjęcia w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej.
Akademię przygotowała klasa 2a pod opieką wychowawczyni, pani Pauliny Kiedos-Jakóbczyk. Uczniowie odegrali przedstawienie własnego autorstwa, w którym przypomnieli znaczenie Konstytucji 3 Maja oraz jej wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej.
„Czy po to być dorosłym,
by wąsy mi wyrosły?
Dla dzieci żebym oschły
lub opryskliwy stał się?
Czy po to mam być duży,
bym w armii dzielnie służył
lub w zadymionym biurze
codziennie szefa bał się?”
Jeremi Przybora, „Nie będę dorosły”
W piątek 25 kwietnia 2025 roku w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV liceum. To niezwykle wzruszające spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor ZSiPO BSTO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie – pani Małgorzata Jasitczak, która, wspominając czteroletni czas nauki w „Herbercie” żegnanych uczniów, zachęciła ich do odważnego podejmowania życiowych wyzwań, z jakimi będą zmagać się po zakończeniu edukacji w szkole średniej. Podziękowała również tym, którzy przez te kilka lat nauki w VI LO tworzyli jego rodzinny klimat realizując tu swoje pomysły, rozwijając swe pasje i w piękny sposób reprezentując jego wartości w środowisku miejskim, lokalnym, i ogólnopolskim.
Po krótkim wprowadzeniu pani Dyrektor Małgorzata Jasitczak zaprosiła na środek sali wychowawców klas IVa i IVb – pana Piotra Stelmaszczyka i panią Magdalenę Kapsę - Olejnik, którzy wręczyli swoim podopiecznym świadectwa oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, aktywną działalność w Samorządzie Szkolnym i udział w konkursach przedmiotowych.
Dla kończących szkołę kolegów i koleżanek niezwykłą niespodziankę przygotowali uczniowie klasy IIIa pod opieką pani Joanny Prasol – młodzi aktorzy przenieśli widzów… w przyszłość, by w refleksyjny sposób opowiedzieć o tym, jak potoczyły się losy absolwentów „Herberta”. Świetny program kabaretowo – muzyczny, oparty m. in. na piosenkach z „Kabaretu Starszych Panów” był pełen humoru ciętego, a zarazem inteligentnego, który dostarczył widzom także momentów nostalgii i zamyślenia nad tym, że życie nie kończy się wraz ze zdaniem egzaminu maturalnego – tak naprawdę to dopiero początek tej wielkiej przygody…
Po zakończeniu uroczystości uczniowie z klas maturalnych zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z wychowawcami, by potem udać się do swoich sal lekcyjnych na ostatnią – wzruszającą i z pewnością niezapomnianą – lekcję wychowawczą…
W czwartek 24 kwietnia 2025 roku uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami: panią Moniką Kowalską i panem Sławomirem Marczakiem wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Program wyjazdu był niezwykle bogaty, obejmował bowiem nie tylko miejsca związane z rozrywką, ale wiązał się także z miejscami historycznymi.
Pierwszym punktem wycieczki był wizyta na Starych Powązkach i Cmentarzu Wojskowym, gdzie pani przewodniczka przekazała uczestnikom wiele informacji o pochowanych tam artystach, politykach czy żołnierzach. Korzystając z okazji, że uczniowie bełchatowskiego „Herberta” znaleźli się w miejscu, w którym pochowany został Patron VI LO w Bełchatowie oddany został Mu hołd oraz zapalono znicz.
Kolejną atrakcją wycieczki był spacer po Starówce, którego trasa prowadziła od Grobu Nieznanego Żołnierza poprzez Krakowskie Przedmieście i Plac Zamkowy aż do pomnika warszawskiej Syrenki na warszawskiej Starówce.
Ostatnim, a zarazem najsmaczniejszym, miejscem zwiedzanym przez młodych turystów, była wizyta w Fabryce Czekolady E. Wedel, w której mieli okazję poznać tajniki produkcji czekolady w interaktywnym muzeum, prezentującym historię rodziny Wedlów – założycieli tej znanej na całym świecie fabryki czekoladowych łakoci.
Cała wycieczka upłynęła w fantastycznej atmosferze nie tylko dzięki bogatemu programowi, lecz także dzięki sprzyjającej spacerom wiosennej pogodzie i cudownemu samopoczuciu, jaki odczuwali w jej trackie uczestnicy wyjazdu.

W czwartek 24 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy IIb wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Wyjazd był wyjątkowy z kilku powodów – jego uczestnicy nie tylko odbyli spacer uliczkami Starego Miasta, czy zwiedzili wrocławskie zoo, mieli także okazję poznać to miejsce… po ciemku.
Pierwszym punktem wycieczki był wizyta we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, w którym obejrzeć i poznać można ponad 10 500 gatunków zwierząt. Spacer uliczkami ogrodu oraz wizyta w budynkach, w których można obejrzeć wiele oryginalnych, drapieżnych i niesamowitych zwierząt, dostarczył uczestnikom wiele przyjemności.
Wizyta w zoo była wstępem do kolejnego punktu programu – spaceru urokliwym uliczkami wrocławskiego Starego Miasta – obok krótkiej przerwy obiadowej nie zabrakło także czasu na obejrzenie miejskiego ratusza, spaceru na Ostrów Tumski, czy też poszukiwania wrocławskich krasnali.
Po czasie spędzonym na wrocławskim Starym Mieście przyszedł czas na ostatni – niezwykły punkt programu: wizyty w Niewidzialnym Domu. Oryginalność tego miejsca wiążę się z faktem, że zwiedzający oglądają to miejsce… po ciemku. Taka właśnie interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności ma na celu doświadczenie tego, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, tylko za pomocą innych zmysłów. Zwiedzanie prowadzone jest pod opieką niewidomych przewodników, dzięki czemu ludzie widzący mogą w dużym stopniu zrozumieć, jak wygląda życie osób niewidomych lub słabo widzących.
Wycieczka do Wrocławia była pełna wrażeń i atrakcji, które dostarczyły uczniom nie tylko rozrywki, ale także cennej wiedzy. Zwiedzanie historycznych miejsc, interaktywne wystawy oraz kontakt z przyrodą sprawiły, że wszyscy wrócili do Bełchatowa zadowoleni i pełni nowych doświadczeń.
Po raz kolejny uczniowie klas Ia oraz Ib włączyli się w promocję zagadnień dotyczących ochrony przyrody. Tym razem wykonali pod opieką pana Adama Maćkowiaka projekty murali ekologicznych.
Prace znajdują się na korytarzu szkolnym. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Miło nam poinformować, iż zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych dokonał podsumowania kolejnej edycji KONKURSU NA NAJLEPSZEGO PRZYRODNIKA „HERBERTA”
Zaszczytny tytuł NAJLEPSZEGO PRZYRODNIKA „HERBERTA” otrzymuje Tomasz Miłkowski kl. 3b, który uzyskała łącznie 118 punktów.,
miejsce II – Alicja Pędziwiatr kl.2b – 97 pkt.
miejsce III – Iga Lasota kl. 2a – 96 pkt.,
Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy wszystkich do rywalizacji w kolejnej edycji po wakacjach!

W dniach 16 - 18 kwietnia 2025 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas I - III VI LO im. Zbigniewa Herberta rozwiązywali zadania testowe, będące częścią konkursu przyrodniczego. Test składał się z 40 zadań z zakresu chemii, biologii, fizyki i geografii. Zwycięzca musiał uzyskać jak najwyższy wynik w jak najkrótszym czasie. Miło nam poinformować, iż po weryfikacji wyników wyłoniliśmy laureatów konkursu.
I miejsce (podobnie jak w poprzednim roku) zdobył Tomasz Miłkowski z klasy IIIb uzyskując wynik 92,5% poprawnych odpowiedzi. Miejsce II – Wojciech Ładziak z klasy IIa z wynikiem 77,5%, a miejsce III zajęła Martyna Grzejdziak z klasy IIIb z wynikiem 72,5%.
Mimo, iż zadania testowe z tak dużej ilości wiedzy były dla uczestników sporym wyzwaniem, wielu „Herberciaków” poświęciło wolny czas na jego rozwiązanie i uzyskało zadowalający wynik.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy uzyskanych świetnych wyników. Zapraszamy do udziału w konkursie przyrodniczym już za rok!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Domu Chłopaków w Broniszewicach. Przygotowaliśmy paczki z potrzebnymi artykułami, by okazać wsparcie i trochę ciepła. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pamiętajmy że dobro wraca!

Dzisiaj pan Joe Vaughn, gość z USA, wziął udział w lekcjach klasy Ia i Ib. Pierwsza godzina zajęć poświęcona była rozmowom z naszym gościem, a podczas drugiej uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej w grupach zadania. Konkurencje dostarczyły uczestnikom wiele emocji, a klasa Ia przygotowała również smakowite nagrody. Wszyscy się doskonale bawili przy okazji ćwicząc w rozmowach umiejętności językowe.
W piątek 11 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty – czas, w trakcie którego VI LO, jego nauczyciele i uczniowie spotkali się z zaproszonymi uczniami szkół podstawowych z Bełchatowa i jej okolic, by przedstawić swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026. Żeby uatrakcyjnić pobyt zaproszonych ósmoklasistów w szkole, przygotowane zostały również dwie edukacyjno – integracyjne gry, które pozwoliły w oryginalny sposób zaprezentować „Herberta”.
Wstępem do Dnia Otwartego było spotkanie z panią Dyrektor VI LO Małgorzatą Jasitczak, która przywitała gości zgromadzonych w auli szkolnej i przedstawiła ofertę szkoły proponowaną na rok szkolny 2025/2026. Po krótkim wprowadzeniu, jakiego dokonała pani Dyrektor, rozpoczęła się pierwsza z przygotowanych na ten dzień zabaw – gra edukacyjno – integracyjna, która polegała na tym, że zaproszeni do „Herberta” ósmoklasiści mieli za zadanie wylosować pytanie, znaleźć osobę, która to pytanie im zada i trafnie na to zadanie odpowiedzieć. W grze rywalizowały ze sobą czerty drużyny, które wspólnie walczyły o jak najlepszy wynik, a więc o zdobycie jak największej ilości punktów. Nie było to proste zadanie, ponieważ pytania sprawdzały ich wiedzę nie tylko z takich przedmiotów jak matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, język angielski, czy hiszpański, lecz odnosiły się także do wiedzy związanej z samym bełchatowskim „Herbertem” i jego Patronem – Zbigniewem Herbertem. Mimo początkowego stresu związanego z faktem nieznajomości szkoły i jej nauczycieli uczestnicy gry w szybkim czasie poczuli się w „Herbercie” jak u siebie w domu i świetnie poradzili sobie z zadaniami.
Podsumowaniem zabawy była… kolejna gra, jaka przygotowana była w auli szkolnej – był to quiz wiedzy, opracowany przez uczniów „Herberta”, na który składały się pytania, z którymi uczestnicy spotkali się w poprzedniej grze. I tym razem uczestnicy zabawy stanęli na wysokości zadania, o czym świadczyła duża ilość poprawnych odpowiedzi na pytania pojawiające się z quizie. Zwycięzcy quizu otrzymali nagrodę, którą będą mogli wykorzystać wtedy, gdy zdecydują się na rozpoczęcie nauki w naszej szkole – bon na ocenę bardzo dobrą z aktywności z wybranego przez siebie przedmiotu może być świetną zachętą dla ósmoklasisty do przyjemnego rozpoczęcia licealnej drogi w „Herbercie”.
Dzień Otwarty, jak zwykle w VI LO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, pełen był niespodzianek, świetnej atmosfery i mnóstwa atrakcji! Zaproszeni goście, uczniowie i ich opiekunowie wychodzili ze szkoły uśmiechnięci i pełni pozytywnej energii. Mamy nadzieję, że spotkamy się z wieloma z nimi już we wrześniu, w nowym roku szkolnym!

W dniu 07.04.2025 roku czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w Turnieju GEOGUESSR pod patronatem Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowanym przez ZSP w Kleszczowie. Turniej polegał na poprawnym określeniu lokalizacji, w której znalazł się gracz i składał się z 5 dwu minutowych rund. Niestety, tym razem naszym uczniom nie udało się awansować do finału rozgrywek. Nabraliśmy natomiast doświadczenia i mamy nadzieję, że w następnej edycji osiągniemy sukces.
Marta
Dzień 3 - Pomnik Patrona i Zakole Dunaju
Dzień trzeci był dniem pożegnania z Węgrami. Po szybkim śniadaniu i spakowaniu bagaży złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem naszego patrona na placu Szechenyiego; było to nasze pożegnania z Pesztem. Reszta dnia upłynęła przede wszystkim na podziwianiu olśniewającego piękna modrego Dunaju, przecinającego wyszehradzkie i esztergomskie wzgórza oraz przechadzkach klimatycznymi alejkami znajdującego się w sąsiedztwie Budapesztu Szentedre, które szczególnie umiłowali sobie węgierscy artyści przełomu wieków XIX i XX.
Dzień zakończyliśmy krótkim powrotem do Budapesztu, gdzie po budańskiej stronie miasta mieliśmy wreszcie okazję skosztować tradycyjnej węgierskiej kuchni: węgierskiej zupy ziemniaczanej z węgierską kiełbasą oraz gulaszu z galuszkami. Po bliskim spotkaniu z przepyszną lokalną kuchnią udaliśmy się syci i pełni wrażeń prosto do Bełchatowa.
Emil Stępień klasa III a
- "Europa - śladami naszego patrona Zbigniewa Herberta" przystanek piąty Budapeszt - dzień 2
- "Europa - śladami naszego patrona Zbigniewa Herberta" przystanek piąty Budapeszt
- „Nakręć się na transformację”, czyli udział uczniów w VI Forum Gospodarczym
- „Podniebna Galeria”
- EKOPROJEKTY 2025 - podsumowanie konkursu
- „Moje zainteresowania – mój sukces”
- Brawa dla Emila i Mateusza!
- DZIEŃ OTWARTY "HERBERTA"
- XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie
- Kolejny sukces historyczny!
- Dzień Języków Obcych w „Herbercie”
- Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych w „Herbercie”
- Loteria fantowa w Herbercie – wiosna pełna niespodzianek!
- Gratulacje dla Oliwii Deptuły!
- Klub Podróżnika - „Angola - życie na końcu Afryki”